משמורת משפטית למול משמורת פיזית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משמורת משפטית למול משמורת פיזית 

מילים במאמר: 1396   [ נצפה 2096 פעמים ]

 
 

כשאנו באים להתדיין בנושא משמורת ילדים יש להבחין בישראל בין "משמורת משפטית" ל "משמורת פיזית".

משמורת משפטית (או: אפוטרופסות)

זו כוללת את הזכות והחובה לדאוג לכל צרכיו של הקטין:החל מהחינוך ,בריאות , משלח ידו, עבודתו (ואף הכשרתו של הקטין לעבודה), שמירה על נכסיו (ככל שיש כאלה) וכן לקבוע היכן יגור הקטין. בנוסף, לאפוטרופוס הסמכות לייצג את הקטין בבתי המשפט, וועדות וכדומה. רשימת הצרכים אשר צויינה נקראת :"צרכי הילד"

לפי ההסדר החקיקתי בישראל, הוריו הביולוגיים של קטין הם האפוטרופוסים הטבעיים שלו (ראה סעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות). גם לאחר פירוד ההורים, שני ההורים נשארים האפוטרופוסים לילדיהם הקטינים עד גיל 18 , ואחראים במשותף להחליט את כל החלטות בנוגע ל"צרכי הילד"

משמורת פיזית (או: חזקה על הילד)

זו מתייחסת למקום מגוריו וסידור הלינה הקבוע של הקטין. בישראל, בעת פרידה, לרוב מוגדר עבור הקטין הורה יחיד עליו מוטלת החזקה על הקטין. הביטוי השגור "משמורת ילדים", לרוב מכוון לכך.

בעת פרידה, מצויה בידי ההורים היכולת לגבש הסכם עצמאי ביחס לענייני "משמורת פיזית". אם הערכאה השיפוטית מוצאת כי ההסכם תואם את טובת הקטינים, קרוב לוודאי שההסכם יאושר, ויינתן לו תוקף של פסק דין.

בהיעדר הסכם בין ההורים, מוקנית הסמכות לערכאה השיפוטית לקביעת משמורת (סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות). הסעיף מדגיש כי יש לשקול את טובת הילד וכי ילדים עד גיל 6, בהיעדר "סיבות מיוחדות להורות אחרת", יתגוררו עם אמם (עקרון הנקרא "חזקת הגיל הרך").

חזקת הגיל הרך

"טובת הילד" הינו מונח מורכב ומכיל אין ספור פרמטרים עבור כל ילד ספציפי. בין הפרמטרים הבולטים הנה שלושה:

  1. 1. עקרון שמירת הקשר בין הילד לבין כל אחד מהוריו ? היכולת של הורה משמורן לדאוג לקיום ושמירת הקשר בין הילד לבין ההורה השני.
  2. 2. עקרון הרציפות- בדרך כלל מנסים למנוע טלטלות, מעברים ושינויים אצל הילד כגון: מעבר דירה, החלפת בית ספר וחברים.
  3. 3. עקרון קשר עם אחים ? פעמים רבות ישאף בית המשפט שלא להפריד בין אחים

בארץ ובעולם ישנם המעבירים ביקורת על חזקת הגיל הרך. יש הטוענים כי חזקת הגיל הרך מקבעת נורמות שאינן שוויוניות, ואינה הולמת בהכרח את טובתו של הילד.

מנגד, יש הטוענים כי ישנם יתרונות ברורים לקביעת המשמורת על פי כלל ברור - בהיעדר חזקה המאפשרת קיצור הליכים, עלולים להימשך ענייני המשמורת זמן רב, ולהותיר את הילדים חסרי פתרון קבע.

אם אינכם מצליחים להגיע להסכמות בנוגע למשמורת פיזית , אם אתם חשים שטובת הילד נפגעת אני ממליצה בחום לפנות להליך גישור. אמנם אתם ההורים נפרדים אך הילדים לא והם יושבים בתווך. נסו למצוא דרך לשמור על טובתם בראש.

גישור משפחתי וייעוץ משפטי | הדרה מטר matarhadara@walla.co.il | 054-474-5085

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב