שוטרים רעולי פנים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

שוטרים רעולי פנים 

מאת    [ 10/03/2011 ]
מילים במאמר: 511   [ נצפה 1790 פעמים ]

 
 

זה לא קל להיות שוטר שמשימתו היא שמירה על הסדר בהפגנות ועצרות ולעיתים קרובות גם לפזר הפגנות שחרגו מהכללים, שנקבעו בתנאי הרישיון ,או כאלה המתנהלות ללא רישיון.

בדרך כלל, אין הסכמה בין השוטרים והמפגינים בכל הקשור להתנהלות ההפגנה/עצרת. לעיתים קרובות מתלהטות הרוחות ומתרחשים עימותים. אלה טוענים "הפעלנו כוח סביר" על מנת לשמור על הסדר הציבורי מפני מתפרעים, ואלה יטענו להפעלת אלימות מכוונת בחסות החוק על מנת לשבור ולהפחיד.

השוטרים אינם נמצאים במקום על מנת להזדהות עם מטרות ההפגנה/עצרת. גם לא כדי למחות נגדה. הם שם על מנת לשמור על הסדר הציבורי. אבל לא פעם הגבול מטשטש. יכולות להיות לכך אלף ואחת סיבות. כבר אמרנו שלא קל העניין. תמים מי שיחשוב שרק השוטרים גורמים להתלקחות ולהתנגשויות. למפגינים חלק לא מבוטל בכך.בהגדרה. שהרי אם לא יפעילו פרובוקציות והתגרויות בתושבי הסביבה, או כנגד השוטרים, עלולה הפגנתם להתפזר בשקט ואיש לא ישמע עליה או יתייחס. על כן כמעט תמיד חייבים למשוך תשומת לב ציבורית. הכי פשוט וקל להשיג זאת בדרך של גרימת התנגשות כוחנית עם המשטרה , שממילא אינה שותף רעיוני למחאה. אח"כ לזעוק נגד ברוטאליות ואלימות.

כך "בגדול" מתנהל אצלנו "השיח הציבורי של מחאת ההפגנות". השיטה דומה ,בשינויים קלים אצל ימין ושמאל ובכלל בכל עניין שבמחלוקת המצוי על סדר היום.

המבחן של כוחות המשטרה והפיקוד שלהם באירועים מעין אלה, היא היכולת לשמור על יכולת האיפוק והאיזון בהפעלת הכוח. לא תמיד הם עומדים בכך.

בהפגנות החוזרות על עצמן מידי תקופה, או באירועים שבהם ברור כי הצד השני יחתור לעימות, מחליטים לעיתים השוטרים ומפקדיהם על הפעלת כוח יתר כדי לדכא אירוע כזה או אחר. כך אנו שומעים על מספר גדל של מקרים בהם כוח המשטרה שנועד לשמור על החוק והסדר, מופיע למשימה כשאנשיו רעולי פנים ונטולי תגי זיהוי. מקרים כאלה תמיד מלווים בהפעלת כוח מסיבית ואלימה, ושימוש באמצעים, האסורים על פי חוק, לפיזור הפגנות.[שימוש בירי, מעצרים בלי הבחנה ואלימות לשמה גם כנגד אלה השומרים על נוכחות שקטה במקום.]

בימים האחרונים אפשר היה לקרוא בתקשורת על שני אירועים כאלה.שוטרים רעולי פנים השתתפו בבפעם הראשונה בפיזור הפגנת פעילי השמאל בשיח ג'ראח וגם טענות של חוגי ימין כי בעת פינוי חוות גלעד "השוטרים היו רעולי פנים וללא תגים... השוטרים פשוט ישרו קו והחלו לירות בנו"...

המשטרה כמובן טוענת שאם היה שימוש בכוח הוא היה סביר ונעשה בלית ברירה,כתגובה לאלימות נגד השוטרים או תושבי הסביבה[במקרה של ההפגנה בשיח ג'ראח].

רשימה זו אינה מתיימרת לקבוע עמדה באשר לטענות האם הופעלה אלימות מצד כוחות המשטרה, או האם נוכח התנהגות הצד השני לא הייתה לשוטרים ברירה אחרת מלבד שימוש בכוח.

בכל זאת נשארה שאלה פתוחה, מטרידה ומציקה - גם אם המשטרה צודקת בטענתה כי הפעילה כוח סביר על חוק – היא לא הסבירה, גם לא הכחישה כי אנשיה הופיעו לאירועים רעולי פנים.

להסתרת פני השוטרים ותגי הזיהוי שלהם יש רק הסבר אחד: השוטרים מבקשים למנוע זיהויים והגשת תלונות נגדם על חריגה מהוראות החוק ושימוש באמצעים אלימים שאין להם מקום. רק מי שיש לו מה להסתיר עוטה מסיכה.

כשכוח משטרה שלם נוקט בשיטה זו, צריך לשאול את הפיקוד הבכיר שלו מה סמכותם לנהוג כך ולהפעיל נגדם אמצעי ענישה, שיבהירו שדרך זו אינה אופציה. גם אם לעיתים הכעס על המפגינים גדול וההסתייגות ממעשיהם רבה.

מנחם רבוי הנתונים: תפקידים בכירים בשירות הציבורי בעבר,כותב דעתן בהווה וסבא לחמישה.  
אתר המחבר:  http://menachemraboy.wordpress.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב