חבות במס ערך מוסף מכירת דירה ששימשה עסק ושלא נוכה ברכישתה מס תשומות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חבות במס ערך מוסף מכירת דירה ששימשה עסק ושלא נוכה ברכישתה מס תשומות 

מאת    [ 08/08/2007 ]
מילים במאמר: 250   [ נצפה 2845 פעמים ]

 
 
משרד הושע רו"ח שואל:
חברה העוסקת בתיווך ומסחר מקרקעין קנתה לצורך משרדה דירת מגורים וקיבלה מהעיריה אישור על כך שהיא יכולה להפעיל את עסקיה מדירת המגורים. בעת הקניה החברה לא דרשה מע"מ תשומות. כעת רוצה החברה למכור את דירת המגורים שממנה היא מנהלת את עסקיה. האם במקרה כזה חל חיוב במע"מ?

עו"ד אריה ליבוביץ משיב:
בבואנו לענות על השאלה לעיל, ובשל קבלת הפרטים החלקיים, עלינו להניח ראשית: הדירה לא שימשה למגורים (בעיקר לא של בעלי השליטה)
להנחה זו חשיבות כיוון שעל פי האמור הרי שלא חל איסור על ניכוי מס התשומות במועד הרכישה אלא החברה בחרה שלא לנכות את מס התשומות (כנראה בתקווה שבעתיד תהא זכאית שלא להתחייב במע"מ במכירתה - הנחה זו הינה מוטעית).
סעיף 31(4) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו - 1976 (להלן: "חוק מע"מ) עליו כנראה ביקשו השואלים לסמוך קובע כדלקמן:
" מכירת נכס שעל פי דין לא ניתן היה בעת הרכישה או היבוא לנכות את מס התשומות בשל רכישתו או יבואו, ובלבד שאם נקבע שניתן לנכות חלק ממס התשומות - ישולם חלק יחסי מהמס כיחס החלק שמותר לנכותו לכלל מס התשומות"
יוצא אפוא שרק במקרים בהם אסרה החקיקה / הדין על ניכוי מס התשומות רק במקרים אלו קיים פטור ממע"מ במכירה. במקרים בהם בחר הקונה להימנע מניכוי מס במקרו אין זה מאפשר לו להימנע מתשלום המס (בעניין זה ראובין השאר: ע"ש 32/92 א. שמטוב ובניו בע"מ נ' מנהל מס ערך מוסף, מיסים ו/6 ה-32).
יחד עם זאת במקרה דנן ייתכן וניתן יהיה לקבל אורכה לצורך ניכוי מס התשומות מן העבר בהתאם לסעיף 116 לחוק מע"מ.
עוסק בין השאר במיסוי: בינלאומי, מקרקעין, מע"מ, תכנון מס, ירושות, צוואות, נאמנויות, רילוקיישן (relocation) , מיסוי ענף ההיטק ויהלומנים, הלבנת הון. מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנות ומיסוי נאמנות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מע"מ(4 כרכים); מחברם של מאות מאמרים. מרצה בלשכות המקצועיות; לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.i
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:



מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב