הרחבת חובת הגילוי הנאות על חברות התעופה ועל כלל נותני השירותים בענף התיירות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הרחבת חובת הגילוי הנאות על חברות התעופה ועל כלל נותני השירותים בענף התיירות 

מאת    [ 03/03/2011 ]
מילים במאמר: 521   [ נצפה 2052 פעמים ]

 
 

חוק שירותי תיירות קובע כי אף אם חברת תעופה מוכרת באופן ישיר כרטיסי טיסה בצירוף שירותי לינה בבתי מלון היא אינה נחשבת כמי שמספקת שירותי סוכנות נסיעות. נפקא מינה, שאין היא מחויבת בחובת גילוי נאות בהתאם לתקנות שירותי תיירות.  

אומנם חברות התעופה מחויבות בחובת גילוי נאות בהתאם לחוק הגנת הצרכן, אולם דברים אמורים בחובה כללית ומצומצמת בהרבה לעומת תקנות שירותי תיירות הספציפיות, המחייבות את סוכנויות הנסיעות לתת למי שרוכש באמצעותן חבילת תיור (צירוף של לפחות שני שירותי תיירות), למשל טיסה+מלון, או אף למבקש לרכוש בלבד, מידע רחב ומפורט ביותר, בכתב ולפני רכישת חבילת התיור, בכל הנוגע לשירותים הניתנים במסגרת חבילת התיור.

בתי המשפט מעניקים לנוסעים סעד מכוח חוק הגנת הצרכן במקרה של פגם או איכות נחותה או הטעיה מצד חברות התעופה כלפי הנוסעים, אך מטרת הטלת חובת גילוי נאות ספציפית ורחבה כקבוע בתקנות שירותי תיירות הינה למנוע את המצבים הללו על-ידי ידיעה ברורה ומלאה בדבר נתוני העסקה המלאים, השירות וטיבו, אשר יש בה כדי ליתן לנוסע אפשרות לבצע החלטה מושכלת עובר לביצוע עסקת תיירות.  

עת נוסח חוק שירותי תיירות לא עסקו חברות התעופה במכירה ישירה של כרטיסי טיסה באופן ובהיקף בו הן עושות כן היום, ומכירת של מוצרים נלווים לטיסה כדוגמת לינה בבתי מלון לא הייתה חלק בלתי נפרד מעיסוקיהן, כפי שקורה היום. בעידן בו חברות התעופה משווקות את מרכולתן ישירות לנוסעים, כסוכנות נסיעות לכל דבר ועניין, ראוי שלא לסייג עוד את תחולת החוק מלחול עליהן ולא לבצע החרגה כזו או אחרת, אשר אין חולק שיש בה כיום כדי לפגוע בעקרון השוויון באופן שאינו מידתי.   

גילוי נאות משמעו אחריות המפרסם לאמת ולשקיפות בפרסומים לציבור וישנה חשיבות רבה בזמינות ונגישות לתייר וכן באמינות המידע, ויש להחיל חובה זו על כלל המגזרים בענף העוסקים בתיירות ולהרחיב את סמכויות הטלת העיצום הכספי למילוי חובות המוטלות על נותני השירותים בענף התיירות.

גילוי נאות יוצר ודאות (אצל שני הצדדים), מונע הטעייה ומביא את העוסקים לשיפור השירות ואיכות המוצר. אשר על כן, יש להרחיב את חובת הגילוי הנאות הספציפית שחלה כיום על סוכנויות הנסיעות בלבד גם על כלל נותני השירותים בענף התיירות. כאמור, כיום חובת הגילוי הנאות מוטלת אך ורק על שיווק חבילות תיור על ידי סוכנויות נסיעות ועל פי החוק לא ניתן להחילה על נותני שירותים אחרים כדוגמת – בתי מלון, חברות תעופה, מובילים יבשתיים ואחרים.

 

הכותב הנו מרצה בבית הספר לתיירות בישראל ומייסד וראש משרד עורכי דין אמיר קליינמן, העוסק בדיני תיירות – www.kleinman-law.co.il .

כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי מאן דהוא והלה נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.      

המרכז לגישור בתיירות: http://www.kleinman-law.co.il/apage/35755.php
משרד עורכי דין אמיר קליינמן מייעץ ומעניק ליווי משפטי לסוכנויות נסיעות, מארגני טיולים, סיטונאי תיירות, אתרי תיירות ותרבות, בתי מלון ועוסקים נוספים מתחומי התיירות. 
המשרד מעניק ייעוץ וליווי משפטי ליזמים בהקמת וניהול מפעלי תיירות (בתי מלון, צימרים ואטרקציות תיירותיות), בישראל ובאיטליה, לרבות פנייה למשרד התיירות בקבלת מענקים וסיוע על-פי חוק עידוד השקעות הון. כמו כן, המשרד מייצג עוסקים בענף בעררים ובערעורים מנהליים על החלטות הרשויות המוסמכות. 
עוה"ד אמיר קליינמן הנו חבר סגל ההוראה ומרצה בבית הספר לתיירות בישראל בקורסים השונים, כגון: מדריכי טיולים לחו"ל, סוכני נסיעות. 
כן מעביר עו"ד אמיר קליינמן קורסים, הדרכות והרצאות, בכל הנוגע לאספקט המשפטי-צרכני-שירותי, למשרדי נסיעות, חברות תיירות ותעופה, בתי מלון, מרכזי תיירות ותרבות.
עו"ד אמיר קליינמן הנו בעל טור משפטי באתר הבית של העוסקים בענף התיירות -  Educational Travel. 
עו"ד אמיר קליינמן משמש כבורר ומגשר בעניינים הקשורים בתיירות. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב