חובת דיווח על תכנוני מס במס ערך מוסף החל מה-15.07.07
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חובת דיווח על תכנוני מס במס ערך מוסף החל מה-15.07.07 

מאת    [ 05/08/2007 ]
מילים במאמר: 253   [ נצפה 3200 פעמים ]

 
 
בחודש דצמבר, שנת 2006 פורסמו תקנות לעניין מס הכנסה ומס ערך מוסף הקובעות חובת דיווח לרשויות המס על שורה של תכנוני מס. מטרת הדיווח על תכנוני מס אלו הינה הפניית תשומת ליבה של רשות המס לאותם דו"חות של נישומים, בהן בוצעו פעולות כאמור ומתן האפשרות לרשות המיסים לבדוק את הפעולות הללו - האם אין הן מלאכותיות. חובת הדיווח על תכנוני מס במס הכנסה, תחכה לדו"ח השנתי. מנגד, בהתאם לחוזר פרשנות של אגף המע"מ שפורסם ב-5.6.07 חובת הדיווח על תכנוני המס במע"מ תחול לראשונה כבר במועד הגשת הדו"ח התקופתי הקרוב במע"מ ה- 15.07.07. במסגרת תקנות המע"מ לעניין תכנון מס החייב בדיווח נקבעו שני תכנוני מס החייבים בדיווח: 1. קבוצות בניה - קבוצת אנשים המתארגנת לשם רכישת קרקע בנפרד והזמנת שירותי בניה בנפרד; 2. חברות כלכליות - הכוונה לחברות הרשומות כ"עוסק" לצורכי מע"מ אך הן בבעלות של 75% לפחות של מלכ"ר או מוסד כספי. התופעה נפוצה בעיקר אצל עיריות, אשר מחזיקות תחתיהן חברות כלכליות לפיתוח העיר.
תקנות אלו ספגו ביקורת קשה מאוד, מאחר שגם אם הנישום מדווח על אותם תכנוני מס כפי שהוא אכן מחויב, הרי שבמידה ויוכרע שהתכנון הינו מלאכותי עדיין, הוא יחויב בקנס גירעון גבוה מאוד של 30%. כתוצאה מכך, נראה, כי נישומים שיבחרו לפעול באמצעות תכנוני מס כאמור, יפנו למומחי מס על מנת לקבל חוות דעת כי אין חובת דיווח. במקרים שכאלו אין הם מסתכנים בעבירה פלילית. דוגמא לחוות דעת כזו יכולה להיות במקרה בו מתארגנת קבוצת בניה אך לא ניתן להצביע על "גורם מאגן" ספציפי. בהתאם לתקנות, הגורם המארגן הוא החייב בדיווח, מכאן שאם אין גורם מאגן אין חובת דיווח.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:


עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; סלולרי: 0544-599600 ;E-mail :aryetax@gmail.com
מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב