הנאום המרתק
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הנאום המרתק 

מאת    [ 28/02/2011 ]
מילים במאמר: 883   [ נצפה 2072 פעמים ]

 
 

הנאום המרתק

או

הרטוריקה כלי משמעותי בנאום

הדיבור בציבור הוא אמנות. צריך ללמוד ולתרגל אמנות זו כדי להפנימה פנימה כדי שתהא היא מושרשת ויעילה בעת הצורך.

הפתיחה, דבריך הראשונים, חייבים להסב אליך תשומת לבם של קהל המאזינים. עוצמת ההתחלה חשובה ומשמעותית גם למשך ההרצאה. לעולם אל תתחיל בהתנצלות וגם לא בהבעת דעתך על הנושא או על שמחתך כי ניתנה לך הזכות לדבר על הנושא או בפני קהל המאזינים הנוכחי. בוודאי שלא תבהיר כי בעצם התכוונת להרצות בנושא אחר...

כל אלה גורמים פסיכולוגיים המורידים את יכולת ההקשבה ואת הרצון לשמוע אותך. השאר את ההודעות שברצונך לומר להמשך ההרצאה. ענייני נוהל,סדרים, אל להם להיות בתחילת הדרך.

הפגן מייד ביטחון עצמי, הראה כי אינך מתיירא מפניהם. החיוך חשוב מהרגע הראשון. התנהג בצניעות, בטבעיות אך בזקיפות קומה. השתמש בסגנון פשוט ולא מסובך. אם ברצונך לספר סיפור או בדיחה, ראה שהם יהיו קשורים לנושא.

השתדל מאוד לא לפגוע ולו במישהו אחד מהקהל.

השרה על מאזיניך אווירה של רוגע, התפרקות.

כושר הקהל לשמור על ריכוז ממושך קצר מאוד, תעייף אותם, אך תהא רציני בכל דבריך.

השתמש בכישורים דרמטיים, הרחב מעוף דמיונם.

היה טבעי, הישאר עצמך, רחש ידידות לקהל מאזיניך. הקהל צריך לחוש כי אתה מאמין בדבריך. השרש בלב מאזיניך את ההכרה בכנותך.

אסור להפגין מייד בהתחלה תכונות גאוותניות והתנשאות. מותר וצריך לפנות אל הרגשות. מסופר על צ'רצ'יל שבכל נאומיו שילב פנייה לרגשותיהם של השומעים. הפסיכולוגים טוענים כי האדם חושב יותר ברגשותיו מאשר בשכלו.

הנואם צריך לדבר על נושאים שהוא מאמין בהם. אין לו זכות לדבר על נושאים חשובים ורציניים אלא אם כן מפעם בו אידיאל והוא חדור תקווה כי יצליח גם לראות בהגשמת האידיאל.

טרם כניסתם לארץ מתבקש יהושע למנות מנהיגים בעלי שלוש תכונות: חכמים, נבונים וידועים. היינו, המנהיג צריך להיות מוכר וידוע לציבור. המנהיג יזכה לכך יותר אם ירכוש לו את אמנות הדיבור. הוגי דעות, מצניעי לכת שכוחם אינו בפיהם אינם מתגלים. הנואם יכבוש את הקהל בקסם דיבורו.

אורכו של נאום, של הרצאה, תלוי בנושא, בעניין הכושר הרטורי, בזמן המוקדש לשאלות המאזינים. הנאום ההיסטורי המפורסם ביותר בקיצורו היה של לינקולן ב- 1863, שנמשך שתי דקות. מספרים כי במשך שבועיים הכין לינקולן נאום זה המהווה עד היום תעודה אנושית הכלולה בכל ספרי הלימוד בארה"ב. אם כי נאום קצר אינו כלל כאשר לא תמיד ניתן לפתח רעיון בעל משמעות עמוקה בקצרה.

מרק טווין אמר פעם בסוף אחד מנאומיו, כי אם היה לו זמן רב יותר להכנת דבריו, כי אז היה נאומו קצר יותר.

אמנות הדיבור זקוקה למאמץ גדול, לימוד מתמיד, תרגול מגוון, גילויי תבונה ושיקול דעת, אך יש צורך גם בשמירה על כללים חשובים לצורך האימון. הכללים ישמשו כקביים. בשלב הראשון, ניתן לוותר על חלקם כאשר הנאום נעשה חלק מישותו של הנואם. האימון כולל נשימה נכונה, הרפיית שרירים, טיפוח מבטא וחיתוך דיבור, הכנת תרשימים, שקפים, מצגות, ראשי פרקים לזיכרון. הנואם, כמו כל בעל מקצוע, פחח, נגר או פסנתרן, צריך תרגול רב. כפי שאומר הרמב"ם הכלל הראשון בחינוך הוא התרגול.

אימת הציבור קיימת כמעט בכל אדם. המאפיין הוא, רעד שיניים, פנים סומקות, הזעה, צמא, גרון ניחר. כל אדם סובל מפחד. צניחותיי הרבות בהיותי צעיר לוו תמיד בפחד ובהתרגשות. לא הכרתי צנחן אחד שלא פחד. גם המתרברבים למיניהם הסגירו פחדם במטוס. אימת הציבור היא טבעית והמלחמה בה פסיכולוגית. אדם צריך לערוך מלחמה נפשית עם עצמו כדי לעקור את הפחד מלבו.

האימון האימון והאימון הם הכלים להיגמל מאימת הציבור. ידיעת הנושא לעומק וסיפור על ניסיונותיך האישיים, ידיעת הנושא ממקור ראשון מעוררת התלהבות אמת. אסור למרצה לדבר על נושא לא מוכר דיו. דבר אל האנשים כבודדים לא כקבוצה. חשוב לשנן כמה משפטים ראשונים בעל פה. החל הרצאתך בצורה שוטפת מלאה ביטחון.

ההומור הוא האמצעי הטוב ביותר להפגת מתיחות. הלצה, בדיחה טובה, חיוך, סולל את הדרך להצלחה. הלבוש חשוב, הקפד על הופעתך.

האלתור החכם הוא תוצאה של הכנה ממושכת ומעמיקה. נואם איתן, שקדן, חורש חריש הכנה עמוק יותר, כך כושרו באלתור.

חשוב שהנואם המאלתר יכין לו מלאי של רעיונות וסיפורים ושאר "סממני" רטוריקה שיעמדו לו בשעת דחקו.

הנואם הגדול יוצר רושם "כאילו" הוא מאלתר. קיימים סוגי הרצאות רבים. כל מורה הוא בעצם מרצה. השיעור הוא הרצאתו. הקניית דעת היא מלאכה נכבדה, חיונית וחשובה. הרצאה הנועדה להשפיע על המאזינים, להתוות דרך, להניע למעשים, שונה אף היא. לכל סוג הרצאה כללים מיוחדים. הרצאה הבאה ללמד, להוסיף דעת שונה מהרצאה הבאה להשפיע או הרצאה מבדרת.

יש חשיבות רבה גם לקביעת שם ההרצאה ולנושא שיועבר. יש צורך לגרום לסקרנות, למקד סביב רעיון מרכזי, הוא חציו, עליו יסובו ההסברים והטענות. טעות נפוצה קיימת בהעברת רעיונות רבים מדיי בזמן קצר. הכן לך תקציר של הרעיונות המרכזיים אותם הנך מעוניין להעביר. הדגש אותם מדי פעם בהרצאתך.

ההרצאה צריכה להסתמך על מגוון מקורות. לאחר שהמרצה ממלא את הטנא חייב הוא להגיע לשלב המיון.

ההרצאה חייבת להיות בעלת מבנה רעיוני שלם ובעלת צביון מסוים אחיד, מעניין, מרגש, מושך ובעיקר מרתק.

כל אחד כמעט מרצה בשלב מסוים. סדרת הרצאות מחד, ומאידך הרצאות בודדות, מהן ארוכות וחלקן קצרות. דברי תורה הנאמרים רבות מפי חברים רבים, כל אלה צריכים הכנה מראש ותרגול בתחומי הרטוריקה. אל לנו לזלזל גם בדברי ברכה הנאמרים באירועים משמחים ומגוונים. ברכות אלו אף כי לרוב הן קצרות חייבים להרגיש בהן את אמנות השיחה. הנאום, הרטוריקה, בשל היותן מוגבלות בזמן חשוב אולי יותר להקפיד בהן על אמירות חכמות, הדורשות הכנה מדוקדקת יותר כדי שהקצר יהא משמעותי מעניין ומושך. גם דברים קצרים צריכים הכנה כראוי. כך מכבדים את הבריות, כך יוצרים יחס אוהד למרצה ולנאומו. 

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב