הבטחה לאברהם
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הבטחה לאברהם 

מאת    [ 01/08/2007 ]
מילים במאמר: 783   [ נצפה 6578 פעמים ]

 
 

בספר בראשית, פרק יב', מבטיח האלוהים לאברהם, שזרעו יהיה רב כמו הכוכבים (פסוק ה'). כמוכן, באותו הפרק כורת האלוהים עם אברם, ברית (ברית בין הבתרים), ומבטיח לאברהם את הארץ (פסוק יח'). בהמשך הספר בפרק יד' נאמר כי האלוהים משנה את שמו של אברם לאברהם, מהנימוק "והיית לאב המון גויים" (פסוק ד').
כתוצאה מכך, על כל מאמין, חייב לשאול את השאלה האם התקיימה ההבטחה לאברהם? בלא תשובה לשאלה זו, יעמוד היהודי המאמין, מול שוקת אמונה שבורה. הוא לא יוכל לקלוט כיצד במוטיב כזה פשוט, האלוהים אינו מקיים את הבטחתו.
במהלך הדורות, ניסו רבים לתת תשובה לשאלה זו. עיקר התשובות היו דווקא התחמקות מהתשובה בסגנון "אל תחקור במופלא ממך". דרך תשובה זו, הרגילו הרבנים העונים, את האנשים המאמינים, דווקא לא לשאול שאלות על האמונה ועל נושאים "בעייתיים" אחרים.
סגנון אחר של תשובת הרבנים, היתה "באחרית העולם", הינו, בימות המשיח תתקיים ההבטחה לאברהם. בדרך זו, תירצו הרבנים דברים הרבה גם במהלך פרשנותם לתורה. המונח "תיקו" במובן "תשבי יתרץ קושיות", קשרו שני משתנים עיקריים. האחת את אליהו התשבי כמוביל את המשיח. מאידך, את ימות המשיח כימים בהם הכול מסתדר.
להערכתי, סגנון הנ"ל של סגנון לתשובות, אינו מציע כל פתרון או תשובה רצינית לאדם מאמין באמת.
כמובן, שניתן להתווכח על המונח אמונה, עד כמה עליה להיות עיוורת ולא רציונלית. אולם, גם אמונה תמימה, קרי עיוורת אותה דורשים הרבנים, אינה יכולה להתעלם מסתירות הקיימות בה.
להלן, סוג נוסף של תשובה לשאלה הנ"ל. כאשר תשובה זו מנסה להצביע דווקא על הרבנות כעל המכשלה האמיתית לקיום ההבטחה הנ"ל. הינו, האלוהים אכן קיים את הבטחתו לאברהם, אך הרבנים סרבו לקבלה.
ראשית, הן הנוצרים והן המוסלמים אינם עובדי לא כוכבים ולא מזלות. עובדי כוכבים ומזלות הם אנשים בני דתות שאין להם אל אחד אלא אלילים הרבה. מכאן, המוסלמים מאמינים אך ורק באל אחד שהוא אלוהי אברהם, יצחק, יעקב וישמעאל. הטענה שלהם היא שהקוראן זה תרגום תורת משה לערבית כפי ששמע ה"נביא" מוחמד מפי המלאך גבריאל. כך, נמצא בקוראן אזכורים הרבה לבני ישראל, בעיקר בגלל חטאותיהם הרבים אשר הקוראן כביכול בא לתקון.
עיקר הויכוח בין הקוראן ליהדות זוהי הפרשנות של הרבנים שלנו. הטענה המרכזית היא
שלפי תפיסת הרבנים היהודיים "כל מה שלא התיר במפורט אסר" אינה מקובלת על האסלאם בקוראן שטען "שכל מה שלא אסר במפורש התיר". הינו, במידה בחוקי התורה, כפי שהם בלא פרשנות, אין היתר מפורש לעשות משהו, הרי לפי התפיסה של הרבנות היהודית, אסור. אולם, לפי התפיסה המוסלמית, ההופכית כדי לאסור דבר מה חייבים לאסור אותו במפורש. כך, אם זה אינו כתוב שזה אסור הרי זה מותר.
ספר ויקרא מהווה את ספר חוקי התורה העיקריים של הדת. בספר זה מובאים הרבה חוקים, איסורים וכיוצא בזה.
למשל, שחיטה של עופות, בספר ויקרא פרק ב' פסוק א' כתוב בפירוש שיונות ותורים מולקים להם את הראש, לא שוחטים. הרי הכתוב ידע להבחין בין שחיטה, לעריפה, למליקה וכו'. דבר אחר, ישנו בפרק יא' פירוט מלא של מכלול החיות המותרות והאסורות לאכילה. כמו כן, ישנו אינדקס מיוחד של איזה חיה מותר או אסור לאכול. כמו גם, ישנו אינדקס לסוג הדגה והעוף שלא נכללו באופן שמי אלא כולל.
למעשה, אין כמעט נושא שלא דנה בו התורה ואין למעשה דברים שלא נכללו. למשל, דבר פעוט ערך כמו כתובת קעקע האסור על היהדות, נכלל באיסור מפורש בפרק טז' פסוק כח. לאינדקס החוקים המפורט הזה הייתה מטרה בסיסית. להבדיל בין בני ישראל לשאר הגויים. מכאן, לא השאיר המחוקק אף תחום פרוץ ללא צו מפורש.
אולם, בכל זאת ישנם משתנים בהם לא נגע המחוקק. מכאן, המסקנה הבלתי נמנעת לכך היא שאין בהם כל בעיה משום שאין בהם כדי להידמות להתנהגות הגויים. לכן, לא נאסרו במפורש ומכאן הם הותרו.
עכשיו לך תתווכח עם הרבנים שלנו..
בהקשר לנצרות, כבר אמר הרמב"ם כי הנצרות מבוססת על התורה. כלומר, לטענת הנוצרים הם למעשה היהודים האמיתיים החדשים. עובדה (בעיניהם) שהאל כרת ברית חדשה עם עמו ישראל טענה המבוססת על ישעיהו הנביא.
כבר נאמר בספרי הבשורה השונים (של הנצרות), שכביכול ישוע, טען "רק לכבשים הטועות בקרב עמי אני בא". כלומר, ישוע התכוון לתקן תרגולת "קלוקלת" של דברי התורה ולא בא להמציא דת חדשה.
אם הדבר היה תלוי בו, לא היתה הנצרות דת שונה מהיהדות.
גם כאן כמו במקרה של האסלאם, האשם נמצא רק ברבנות שלנו אשר ביקשו ל"שלוט" ולהחזיק את המנדט על התרגום והפרשנות. כפי שהם עושים עכשיו נגד היהדות הקונסרבטיבית והיהדות המתקדמת או החילוניות.
אחרת, הנצרות, הייתה כת בתוך היהדות בדיוק כמו הקראים, השומרונים היו כת ביהדות, האסלאם היה כת ביהדות ואז סוף כל סוף הייתה מתקיימת ההבטחה של השם יתברך לאברהם אבינו
"יתן זרעך כחול על שפת הים" כלומר העולם היה מורכב מדת אחת, דתו של אברהם אבינו (השונה מדת הרבנים שלנו)- לדת זו היו 2.2 מיליארד מאמינים ברחבי העולם.
שוב התרגום שלנו (של הרבנים) מול התרגום שלהם מביא את ההבדלים בתרגולת של הדת ולא בעיקר.
מכאן, אולי ניתן להתייחס אל הנוצרים ואל המוסלמים אחרת כמו אל כתות בתוך היהדות הגדולה שהבטיח האלוהים לאברהם. הם למעשה אחת הכתות של דת אברהם בדיוק כמונו.
אתרופולוג כלכלי מתמחה בתחום של התנהגות כלכלית של פרטים ואגונים. משמש כיועץ לארגון וניהול יעוץ ארגוני וליווי עסקי,יעוץ ותכנון תיירותי, הכנת תוכניות עסקיות, תכנון ואסטרטגיות עסקיות, תכנון וליווי של תוכניות הבראה ושיקום פיננסי, מערכות מידע שיווקי ומערכות ניהול איזו 9000, שיווק תיירותי, תכנון הדרכה, ימי עיון וקורסים במבחר ארגונים מגדלים שונים ובענפי פעילות מגוון. ייעוץ אסטרטגי, ארגוני וניהולי למפלגות ולגופים פוליטיים.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב