מתי פיצויי פיטורים ומענקי פרישה פטורים ממס
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מתי פיצויי פיטורים ומענקי פרישה פטורים ממס 

מאת    [ 20/09/2005 ]
מילים במאמר: 586   [ נצפה 19834 פעמים ]

 
 
לפי דיני העבודה, עובד המפוטר ממקום עבודתו כעבור שנה או יותר זכאי לפיצויי פיטורים ממעבידו בסכום השווה למשכורת של חודש לכל שנת עבודה. פיצויים אלה, וכן מענקי פרישה המשולמים לעובד העוזב מרצונו כעבור יותר משנה, פטורים ממס (ס' 9(7א) לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א - 1961). יצוין כי במקרה שמשולם מענק פרישה בעקבות פטירתו של העובד, מוכפל המענק הפטור ממס ועומד על גובה של שתי משכורת לכל שנת עבודה. מטרת הפטור הינה סוציאלית בעיקרה, המבקשת להשאיר בידי עובד שנגדע מקור פרנסתו את מירב הסכום על מנת שישמש לכלכלתו בתקופה בה נפסק מקור פרנסתו כאמור. בהקשר זה עולה השאלה אימתי יראו ב 'פרישה' מעבודה ככזאת המזכה בפטור ממס כאמור - האם יש לשאוב לעניין זה את הוראות דיני העבודה הקובעות (בין היתר) בסעיף 2 לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג - 1963 מצבים שבהם ימשיכו לראות רציפות בעבודה גם בעת פרישה ארעית ממקום העבודה ללא ניתוק יחסי עובד מעביד, ואף במקרה של פרישה תוך ניתוק יחסי עובד מעביד (עד שלושה חודשים).

ביום 31.08.04 פרסמה נציבות מס הכנסה הוראות הקובעות מתי יראו בפרישה מעבודה כ 'פרישה' המזכה בפטור ממס כאמור (חוזר מ"ה 21/2004 הזכאות לפטור על מענקי פרישה - סעיף 9(7א) לפקודה). ההוראות קובעות כי רק פרישה מוחלטת וסופית מהעבודה תוך ניתוק יחסי עובד מעביד תוכר כפרישה המזכה בפטור ממס כאמור. שינוי היקף משרה (ממלאה לחלקית למשל) וכן פרישה ארעית וזמנית (כגון חל"ת) לא תיחשב ל 'פרישה' המזכה בפטור ממס. יצוין כי הוראות מס הכנסה בעניין זה לא קובעות נוסחה מוחלטת לקביעה האם מדובר בפרישה המזכה בפטור ממס, אלא קובעות קביעה כללית לפיה כל מקרה ייבדק לגופו ובהתאם לנסיבות. כך למשל, מעבר עובדים מחברה לחברה ואו פירוק חברה והקמת חברה חדשה עשויה להיות מוכרת כ 'פרישה', ובלבד שהמעבר הפירוק (לפי העניין) נבע מצידוק כלכלי ולא ממניעים מלאכותיים. מנגד, מיזוג חברות או חילוף בעלי מניות בחברה לא מביאים בהכרח ל 'פרישה'. ע"מ לבאר את התמונה ובעיקר לשם נוחות הקוראים, להלן ריכוז הוראות מס הכנסה הקובעות מתי מענקי פרישה יהיו פטורים ממס :

מהי 'פרישה' -
א. רק פרישה מוחלטת וסופית תוך ניתוק יחסי עובד - מעביד;
ב. שינוי משרה ממלאה לחלקית לא תיחשב לפרישה;
ג. פרישה 'ארעית' (כגון חל"ת) לא תיחשב לפרישה.

ניתוק יחסי עובד מעביד לתקופה שאינה עולה על 3 חודשים (דוגמאות)
בפרישה אשר נכפתה על העובד ללא יכולתו למנוע אותה ואו את קבלת המענק - יחולו הוראות סעיף 9(7א). האמור כפוף לנסיבות המקרה הכוללות שהביאו לפרישה הזמנית. להלן שש דוגמאות לנסיבות של פרישה הדורשות התייחסות מיוחדת:

  • מעבר בין חברות - ניוד עובדים עם צידוק כלכלי (לא מלאכותי) - ניתן להחיל את ס' 9(7א).

  • מיזוג (ס' 103) - מיזוג בהתאם לס' 103 - לא ניתן להחיל את ס' 9(7א) ?המענק חייב מכוח ס' 2(2).

  • פירוק (ס' 93א) - לא ייחשב כהפסקת עבודה הגוררת פיטורים או התפטרות ולפיכך לא יחולו הוראות ס' 9(7א) על העודפים.

  • חילוף בעלי מניות - במידה והעובדים ממשיכים להיות מועסקים, לא יחולו הוראות ס' 9(7א).

  • שכיר ובעל מניות -

   • פרישה מעבודה של שכיר באופן מוחלט (הגם שהוא בעל מניות) לא שוללת את האפשרות להחיל את ס' 9(7א).

   • פירוק חברה, משיכת מענקי פרישה והקמת חברה חדשה בעלת אופי פעילות זהה - לא ניתן להחיל את ס' 9(7א), למעט אם הפירוק נבע מצידוק כלכלי.


  • שכיר - נותן שירותים - בניתוק יחסי עובד מעביד ומעבר ליחסי נותן שירותים - מקבל שירותים (לאותו המעביד) - ניתן להחיל את ס' 9(7א).

ניתוק יחסי עובד מעביד לתקופה שעולה על 3 חודשים - לא בהכרח תזכה בהחלת ס' 9(7א); יש לבחון כל מקרה לגופו.

"פרי לנסרים" - במקרה שבו היחיד נהנה ממעמד עצמאי לעניין מס הכנסה וכן ממעמד שכיר לעניין דיני עבודה בהתאם לפסיקת ביה"ד - יש לפנות לנציבות מס הכנסה.
ירון אלי, עו"ד (יועץ מס)
משתתף בכתיבת הספר "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה של אמנות המס של ישראל". מרצה במכללה למנהל, וחבר בועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל.
www.eli-law.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב