ההליך האדברסרי (Adversarial Process)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ההליך האדברסרי (Adversarial Process) 

מאת    [ 18/08/2010 ]
מילים במאמר: 425   [ נצפה 4029 פעמים ]

 
 
ההליך האדברסרי (Adversarial Process) עו"ד יניר הראל

1.     הגשתן של ראיות במשפט הישראלי נעשית בין בהתבסס על עקרונות השיטה האדברסרית. עקרונות אלו מטילים על הצדדים בהליך את הזכות והחובה להביא בפני ביהמ"ש את הראיות אשר יתמכו בגירסתם. במידה ובעל דין כשל מלהביא בפני ביהמ"ש את הראיות הנדרשות לענינו ישא בעל דין זה בתוצאות הנובעות מכך. תפקידו של השופט בשיטה האדברסרית הינו פאסיבי ועליו להכריע בהתאם לראיות שהצדדים הביאו בפניו. הרעיון בבסיס עקרונות אלו הינו שמירת השוויון בין הצדדים. התערבות השופט בסוגיית הבאת הראיות יכולה להביא לתועלת של צד אחד על פני יריבו. מצב זה אינו רצוי שכן פוגע באוביקיביות של ההליך השיפוטי ובאמון הצדדים. הצגה זו של השיטה האדברסרית מציגה את הגישה הקלאסית והמחמירה. הלכה ולמעשה מודל זה של השיטה האדברסרית אינו קיים עוד בצורתו המחמירה. 

2.     בענין ע"פ 1996/91 יוסף הורוביץ פ"ד מה (3) 837 צוטטו דברים המסכמים את מהותה של השיטה האדברסרית במשפט הישראלי וזאת תוך דגש על חובת הצדדים להביא ראיות בפני ביהמ"ש:

"מעמד הצדדים לפני בית המשפט שווה… ותפקיד הגשת חומר הראיות מוטל עקרונית על הצדדים ולא על בית המשפט… מעורבות שיפוטית יתרה לו גם מתוך רצון כן להגיע לאמת, טומנת בחובה סכנה כי בית המשפט "יגלוש" לנעליו של צד, והאפקטיביות השיפוטית, לפחות בעיני המשקיף הסביר מן הצד תפגם."

וראה לענין זה גם : ע"פ 3971/90 אילנה אסיס נ. השופטת ויקטוריה אוסטרובסקי.

3.     התיאור שהובא דלעיל מבטא את עקרונות היסוד של השיטה האדברסרית. בכל זאת מאז נקבעו עקרונות פורמאליים אלו חל שינוי בהיקפה של הביקורת השיפוטית. שינוי זה הביא בחובו גם לכירסום בעקרונות האמורים של השיטה האדברסרית. בענינים מנהליים השופט אינו רואה עוד את עצמו מנוע מהתערבות בהליך ובסוגיית הבאת הראיות. חובת הצדק וההכרח בקיומה של ביקורת שיפוטית מביאים לסטיה מהעקרונות המסורתיים של השיטה האדברסרית. בענין וירג ליביה מובעת עמדה זו בבירור :

"השאלה שהתעוררה חורגת במהותה מהליך של תביעה אזרחית רגילה ומעוררת שאלות חוקתיות וכן שאלות לתחום המינהל התקין... בסוגיה מן הסוג האמור, על אף שהשיטה המשפטית הנוהגת בארץ, בעיקרה היא השיטה האדברסרית, אין להתעלם מן העובדה שבהבדל מהליך משפטי רגיל, שהסכסוך הוא על בסיס שוויון, בהליך מנהלי המצב שונה. השופט אינו נדרש רק להכריע בסכסוך בין הצדדים, אלא להיות המבקר על ההליך...היקפה של הביקורת השיפוטית הלך והתרחב ועל אף שיש לשמור על היקפה של הביקורת...אין לחשוש מסטיה מהגישה האדברסרית, לצורך מימושה של הביקורת האמורה."

 

עו"ד יניר הראל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב