על מוסר ועסקים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

על מוסר ועסקים 

מאת    [ 14/07/2019 ]
מילים במאמר: 428   [ נצפה 2012 פעמים ]

מוסר ועסקים זהו קורס נפוץ למדי במוסדות לימוד אקדמיים. במסגרת קורס זה לומד הסטודנט על תיאוריות מוסר ועל גישות של מוסר ועסקים ביומיום.

אתיקה בעולם העסקי ובעולם העבודה והקריירה הינה הסכמה על קודי מוסר של טוב ורע המיועדים להנחות את העסק בתהליכי קבלת החלטות במסגרות הפעילות העסקית. אתיקה בעסקים משמעותה היא ציות לחוק ועוד מעבר לכך.

מוסר ועסקים, הנקרא גם "אתיקה עסקית", זו קבלת קודים אתיים מוסריים כדוגמת אמינות, שקיפות, כנות, עמידה בהתחייבויות, כבוד לזולת, רגישות מוסרית וחברתית, נאמנות. התנהלות שאינה אתית עשויה להיות עבירה פלילית על דיני עונשין, כדוגמת שוחד, טובות הנאה, גניבה, גזל, עבירות על חוק ניירות ערך, הרצת מניות, מרמה, זיהום סביבתי, סיכון סביבתי, אי תשלום משים, פרסום מטעה ועברות אתיות ועוולות אזרחיות שאינן בהכרח פליליות.

מוסר ועסקים זהו תחום שגם מגדיר כללים לגבי עשה ואל תעשה אל מול בעלי עניין כגון בעלי מניות, שותפים עסקיים, ספקים ולקוחות.

על אתיקה מקצועית

גם בעולם המשפטי ישנם כללים ברורים יותר ופחות בדבר העניין האתי – ועל אף שחלק מהדברים ברורים, חלקם אינם ברורים – ועל כך יש לתת את הדעת. נאמנות ללקוחות, איסור פרסום, שמירת סודיות מקצועית, איסור שידול קבלת עבודה ומגבלות נוספות. נוטריון הוא איש משפט הכפוף לשיפוט משמעתי במידה שהוא מבצע עבירות אתיות. בית הדין המשמעתי המחוזי מוסמך לשלול את הרישיון של נוטריון כזה במידה שעבר באופן מחמיר על כללי האתיקה. על נוטריון נאסר לעבוד בשיתוף עם מי שאינו נוטריון או לחלוק את שכרו עם אדם אחר (למעט יוצאי דופן כגון אלמנתו או ילדיו הקטינים של קולגה נוטריון שנפח את נשמתו). 

קוד אתי מקצועי

ניסוח קוד אתי לעסק הוא מהלך המקדם את הפיכת העסק למקצוע. בעל מקצוע לקח על עצמו להעניק שירותים שונים וקושר עצמו לשליחות חברתית כלשהי: פסיכולוג, רופא, עורך דין, עיתונאי. בניית קוד אתי מקצועי מאפשר הענקה של זהות מובחנת למקצוע שממנה נגזרות התחייבויות שונות, כולל הבטחת חיסיון מידע שלקוח מעביר לעורך דינו, או נתונים סודיים המועברים ממטופל למטפל.

מוסר ועסקים – מודעות לאתיקה עסקית בישראל

ארגון "מעלה" מציג נתונים על פינם המודעות לאתיקה עסקית בארץ נמוכה ביחס לארצות העולם; חברות מעטות בלבד במשק הישראלי מחזיקות בקוד אתי – בעיקר חברות גדולות כדוגמת  טבע, רפא"ל והבנקים. אצל עסקים קטנים בישראל, המודעות לאתיקה בעסקים נמוכה מאוד, אם קיימת בכלל.

מוסר ועסקים – סיכום

מאמר קצר זה מדבר על חלק קטן בלבד מתחום המוסר והעסקים. מדובר על תחום נרחב ביותר שדף אחד או שניים אינם יכולים למצות לחלוטין. אם ברצונכם לדעת יותר, תוכלו לבצע סקירה אינטרנטית פשוט ולעשות את המחקר האישי והבסיסי שלכם. הרשת שופעת מידע ברמות אמינות משתנות ועל כן עליכם לוודא שהמידע שמולכם הגיע ממקור מהימן.

 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב