פיצוי בגין נשיכות כלבים - האמנם הכלב הוא ידידו הטוב של האדם?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיצוי בגין נשיכות כלבים - האמנם הכלב הוא ידידו הטוב של האדם? 

מאת    [ 16/04/2008 ]
מילים במאמר: 383   [ נצפה 3920 פעמים ]

 
 
בדרך כלל כשנגרם נזק גוף, מוטלת החובה המשפטית על הנפגע, התובע, להוכיח כי המזיק התרשל ובשל כך נגרם הנזק.

לא כך הדבר בדברים מסוכנים הנמצאים בשליטת אדם אחר שאינו הנפגע, ולנפגע אין ידיעה כיצד ארע הנזק, ובמקרים כגון אלו, מוטלת החובה על מחזיק החפץ המסוכן, להוכיח כי הוא לא התרשל. (עורכי הדין ובתי המשפט מכנים זאת: היפוך נטל הראיה).

בהתייחס לנשיכות ותקיפות של כלבים, החוק מחמיר עוד יותר על מחזיקי הכלבים, והחוק קובע כי בעל הכלב חייב לפצות את הניזוק, גם במקרה שבעל הכלב לא התרשל.

במקרה שנשיכת/תקיפת הכלב גרמה לניזוק צלקת לצמיתות, או חלילה איבוד איבר - ייתכן שהפיצוי שבעל הכלב יידרש לשלם לניזוק יהיה גבוה באופן משמעותי.
נפגע מתקיפת כלב עלול לפתח נזק נפשי - שגם הפיצוי בגינו עשוי להיות גבוה.

גם באם לא תיוותר לנפגע נכות צמיתה - הנפגע זכאי לפיצוי בגין כאב וסבל, שעשוי להיות בערכים לא נמוכים (עד 20,000-25,000 ש"ח)- אולם בענין זה אני מעיר כי סכום הפיצוי בנשיכות כלבים אינו קבוע - לפעמים החשש ה"טבעי" של האדם מפני חיה תוקפת, עשוי להביא את בית המשפט לפסוק פיצוי בגין כאב וסבל בערכים מוגברים - ומאידך, באם מדובר בכלב במימדים "לא מפחידים" שתקף ו/או באם התיק נדון בפני שופט שאוהב בעלי חיים, סך הפיצוי שיקבע עשוי להיות נמוך יותר.

יש לשים לב כי חובת הפיצוי מוטלת על בעל הכלב, במקרי נשיכה כמובן, אך גם במקרי תקיפה (ללא נשיכה) - ולכן גם במקרה שכלב זינק לעבר אדם, והאדם נדחף ע"י הכלב, ואף אם האדם נבהל כתוצאה מזינוק הכלב, נרתע לאחור ונפגע, ובאף אם לא נוצר מגע בין הכלב ובין הנפגע - גם במקרה זה בעל הכלב יחוייב בנזקי הנפגע.

לבעל הכלב תעמוד טענת הגנה - רק באם הניזוק התגרה בכלב לפני התקיפה, פגע במי מבעלי הכלב, או הסיג גבול.

מוצע לכל בעלי הכלבים, להרחיב את ביטוח "כל הסיכונים" בפוליסת ביטוח הדירה ולכלול גם נזקים שגרם הכלב במסגרת הביטוח.
אמנם הפרמיה השנתית תהיה מעט גבוהה יותר - אבל השקט הנפשי, ובעיקר הבטחון שחברת הביטוח תפצה את הניזוק והפיצוי לא יצא מכיסם, לדעתי, שווה את המחיר.

עריכת ביטוח כאמור, כבשגרה, תיצור איזון נכון בין בעלי הכלבים ובין יתר האזרחים - וייתכן ורצוי אפילו לחייב את בעלי הכלבים לערוך ביטוח כאמור, כתנאי לקבלת היתר לאחזקת כלב.

תשומת לב, כי רוב חברות הביטוח אינן מבטחות כלבים מגזעים "מועדים" (רוטווילר, אמסטף, דוברמן, פיטבול ועוד) - על בעלי הכלבים לבדוק עם סוכן הביטוח שכלבם מבוטח.הכותב הינו עו"ד המתמחה בטיפול בתביעות בגין נזקי גוף, פוליסות ביטוח, תאונות דרכים, דיני עבודה ותביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי
http://www.barakadv.dpages.co.il
אין באמור במאמר זה כדי להוות יעוץ משפטי. - בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב