דמות המאמן המודרני
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

דמות המאמן המודרני 

מאת    [ 17/03/2018 ]
מילים במאמר: 889   [ נצפה 2332 פעמים ]

 
 

דמות המאמן

מבוא:

כדי להצליח בספורט ההישגי יש צורך בשלושה מרכיבים עיקריים, כישרונות לעבוד איתם, הדרכה של מדריכים ומאמנים מקצועיים, ומתקנים וציוד ספורט. ניתן להצליח ללא מתקנים וציוד ראוי, אבל ללא הדרכה מתאימה של ילדים מוכשרים, אין אפשרות להצליח בספורט ההישגי.

מאמנים משייכים את ההצלחה שלהם למספר גורמים, ניסיון שצברו אצל מאמנים אחרים, גם כספורטאים, הפריה הדדית בין חברים למקצוע, ולבסוף סדנאות, הכשרות, וקריאת חומר מקצועי.

מכאן, הדרכה של מאמן ספורט הוא תהליך ארוך ופרטני, מעשי ותאורתי, הכשרה בתחומים מגוונים, החל ממנהיגות, אנטומיה, ופציעות ספורט, ועד טקטיקה, שיטות אימון, שיפור ביצועים ואוצר תרגילים.

המאמן הוא גם גורם מרכזי בהתנהלות הקבוצה, הצלחותיה וכישלונותיה, ויש עליו אחריות רבה, כמנהיג וככזה שמקבל את ההחלטות בזמן אמת. ולכן, הדרישות, והיכולות הנדרשות מכל מאמן ספורט מודרני הן נרחבות מאוד, ויש לשים לב להרבה פרטים קטנים, על כך יוסבר בהמשך.

יש להדגיש, ככל שגיל השחקנים צעיר יותר, המאמן הופך להיות דמות של מורה ומחנך, דמות להערצה, דמות סמכותית ומקצועית, מנהיג ומודל לחיקוי. ההשפעה של המאמן בגילאים הצעירים היא גדולה מאוד.

 

וכמו בכל תחום, מעט מזל לא יזיק.

 

דרישות מהמאמן המודרני:

הדרישות שלנו מהמאמן המודרני מתחלקות לארבע. הראשונה, יכולת וידע מקצועי, ותק וניסיון, באותו תחום בו הוא עוסק, כדורסל, כדורגל, טניס, וכיו"ב. בעל אישיות כריזמטית וסמכותית, מנהיג וכזה שיקשיבו לו ויתנו לו כבוד והערכה. יחסי אנוש מעולים כלפי כל הגורמים שסובבים את הקבוצה ומנהלים אותה, שחקנים, הנהלה, אוהדים ועוד. והדרישה האחרונה, על המאמן להיות מעודכן ולהשתפר בכל תחומי האימון, שיטות אימון, שיטות להתאוששות, תרגילי אימון, טקטיקה וטכניקה בענף.

 

היכולות הנדרשות מהמאמן:

 

יכולות אלו נועדו כדי לאמן ולהדריך שחקנים ברמה ההישגית, לזהות פוטנציאל בגיל צעיר, ללמד, לעקוב אחרי השחקנים ברמה ההישגית וברמה הספורטיבית, בריאות, יכולות פיזיות ומנטליות, תנאים סביבתיים, והרקע של השחקן כמו גם השוואה לנורמות הקיימות בענף. כמובן שהתייעצות עם עוזרים ואנשי מקצוע על מנת להגיע למצב אופטימלי הוא הכרח.

הגדרת תפקיד המאמן:

המאמן הוא שילוב של מספר מאפיינים, מורה ומחנך, בונה אופי, אתלט פיזיולוג ופסיכולוג. כאשר יש התאמה בין הערכים החינוכיים לבין הערכים הספורטיביים, למשל, מנהיגות, יחסי אנוש, התמודדות עם כישלונות, שיתוף וכבוד לאחר, אין בעיה. אך כאשר יש ערכים מתנגשים, כמו ניצחון בכל מחיר לעומת שיתוף של כלל השחקנים, לא כל כך ברור מה יותר חשוב.

כאשר מקדשים את הניצחון אנו עלולים לפגוע בערכים אחרים וגם בספורטאים. על המאמן לדחות את הצרכים המיידים, ניצחון, על מנת לעבוד לשיפור הישגי הספורטאי לטווח הארוך.

 בגילאים הצעירים תפקיד המאמן הוא יותר חינוכי, והדגש על השגיות הוא נמוך יותר, והתגמול הוא על השתתפות, מאמץ, התנהגות וכיו"ב. כמו כן, המאמן הוא הצלע השנייה במשולש היחסים, ספורטאי - מאמן – הורה, נושא חשוב בהתפתחות הספורטאי.

 

תפקיד המאמן בקבוצה:

אימון, הכנת תוכנית אימונים, איזון עומסים, אימונים אישיים ופיתוח

ניהול וריכוז הצוות המקצועי, סמכויות והתנהלות

הכנה וניהול משחקים

סיכום וניתוח של אימונים ומשחקים

ריכוז מעקב ובקרה מול העוזרים

ריכוז לווי רפואי, מעקב אחר פציעות ותוכניות שיקום

עדכון וחיפוש אחר שחקנים פוטנציאליים

התנהלות מול בעלים, הנהלה אוהדים ותקשורת

 

התמודדות עם כישלון:

98% מהילדים אשר מתאמנים בחוגי הספורט השונים נושרים עד לתקופה שהם מגיעים לרמה ותחרות הישגית בגלל הרבה סיבות. איכות מתקנים, איכות המאמנים, סביבה לא תומכת או לחילופין סביבה יותר מדיי מלחיצה, פציעות, ובעיקר הגורם המנטלי. כלומר, אי יכולת להתמודד עם לחץ וכישלונות, הפסדים ותקופות שפל.

הספורטאי, בכל תחום, כאשר אינו מצליח להגיע למצוי והישגים טובים יותר, מתחיל להרגיש נפסד, החוסן המנטלי יורד, ונוצרת אי יכולת להתמודד עם הסיטואציה והרגשות השליליים. מרכיב ההנאה שקשור ישירות להצלחה, נפגע, והמוטיבציה יורדת.

כאשר נשאלים ספורטאים מי הדמות שהשפיע עליהם יותר מכל, הם יומרו שמדובר במאמן ילדות, ולא בגלל הידע של אותו מאמו בתחום, אלא בגלל אישיותו. ולכן אחד התפקידים החשובים ביותר של המאמן הוא התמודדות עם כישלון, לעודד ולהקים את הספורטאי. המאמן לא ימנע נפילתו של ספורטאי למרה, אבל הוא צריך ללמד את הספורטאי, כיצד לבלום את המכה לקום ולהמשיך.

הכישלון הינו חלק מההצלחה, כדי להצליח לא פעם נכשלים. המאמן אינו יכול במצב כזה להזכיר לשחקנים שמרגישים יותר רע ממנו, שנכשלו, הם יודעים את זה. עליינו לעודד אותם, לתמוך בהם, לנתח את הסיבות לכישלון, וליצור סביבה תומכת.

הפחד מכישלון לעתים משתק, אז הספורטאי ימנע מתחרות, מגע, ומרכיבים אחרים בתחום. על המאמן להיות מוכן למקרים כאלה ולהתמודד איתם.

סיכום: 

המאמן היא הדמות המרכזית בחייו של כל ספורטאי, ובצורה יותר מודגשת בספורט הקבוצתי, שם צריך גם התאמה בין השחקנים. תפקיד המאמן משתנה בהתאם לגיל הספורטאי, בגילאים הצעירים הוא יותר דמות מחנך ומודל לחיקוי, ואילו בגילאים יותר מבוגרים, הניצחון הוא כמעט הכל וכך גם המאמן והשחקנים נמדדים.

המאמן חייב להיות בעל ידע נרחב בהרבה תחומים, כולל פיזיולוגיה, תורת אימון, פציעות, כושר, פסיכולוגיה, ועוד, וכאילו זה לא מספיק, הוא חייב להיות דמות חזקה שספורטאים יקשיבו לה, וסומכים עליה שתקבל את ההחלטות הנכונות בזמן הנכון, קרי במשחק תחרותי. עליו להיות כריזמטי ובעל יחסי אנוש מעולים ולא רק כלפיי הספורטאי. על המאמן להיות עולם ומלואו.

ברור שלא כל המאמנים יכולים להיות הכל ולהצטיין בכל תחום שיעסקו, ויש פשרות, אבל עם נבחן את הדברים בטווח הארוך, מעטים המאמנים בעלי כריזמה, אופי חזק, ידע נרחב, עם שיטה, ויצירתיות, כאלו שידעו לזהות פוטנציאל בגיל צעיר ולהביא את הספורטאי לרמה תחרותית, אלו שבנו קבוצה בהתאם לדמותם והביאו אותה לשיאים שנה אחרי שנה.

מאמנים לדוגמה: גרג פופוביץ',  ביל ביליצ'ק , פיל ג'קסון, פט ראיילי, פפ גוארדיולה, סטיב קאר, וברמה המקומית: פיני גרשון, אריק שבק, אברהם גראנט ואירה ויגדורצ'יק.

 

ברוט שחר עורך דין ומגשר | 077-5344033 | brotlaw.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב