פיקוח בנייה - תמא 38
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פיקוח בנייה - תמא 38 

מאת    [ 19/03/2017 ]
מילים במאמר: 422   [ נצפה 1449 פעמים ]

 
 

בהרבה מאוד רחובות ושכונות בישראל אפשר לראות היום פרסומים המבשרים על עוד ועוד פרויקטי תמ"א 38 הקורמים עור וגידים ויוצאים אל הפועל, תוכניות מתאר עירוניות משתנות ומתעדכנות ומבנים ובניינים ישנים הופכים למגדלים רבי קומות מודרניים ומאכלסים יותר משפחות ויותר אנשים מבעבר.

כל מי שכבר נמצא בתהליכי אישור, ערר או ביצוע בפועל של תמ"א 38 יודע כי כמות הידע והמידע שיש ברשותו אינה מספיקה על מנת להוות גורם שווה ערך ליזם המבצע והוא חסר אינפורמציה מהותית וחשובה הנוגעת לזכויותיו וחובותיו, למה שמגיע לו ולמה שהוא יכול לבקש, ולקבל, מהקבלן בטרם יחתום על אישור התוכנית והיזמים והקבלנים, בדרך כלל, מנצלים זאת על מנת להשיג הישגים כלכליים ורווחים עתידיים טובים יותר. לכן, ההמלצה החד משמעית, מכל ועד בית ומכל קבוצת דיירים המתחילה בתהליכי תמ"א 38 מול קבלן או יזם, היא לדרוש למנות מפקח בניה מטעמם ועל פי בחירתם ושאת עלותו יישא היזם ומפקח זה, שיהיה אחראי על פיקוח הבניה של כל הפרויקט יוכל להוות את המקשר והמגשר המקצועי בין הלקוחות חסרי הניסיון והידע, שהם הדיירים, לבין היזם שהוא הגורם המקצועי והמיומן.

על מפקח הבניה מטעם הדיירים לדאוג, חוץ מאשר לנושאים המקצועיים כמו תוכניות, תשתית, הנדסה וכיוצ"ב, גם לאיכות התמורה שאותה יקבלו הדיירים לאחר סיום הפרויקט. תמורה זו נחלקת לשני קריטריונים מרכזיים שהם:

א. גודל הדירה והתוספות שלה כמו מרפסת, מחסן וחניה- זהו קריטריון ברור וקל להבנה גם עבור הדיוטות שאינם בקיאים בענייני הנדסה ונדל"ן.

ב. המפרט הטכני של הבניין החדש ושל הדירות החדשות- זהו מפרט מקצועי, הכתוב בשפה שאינה נהירה ובהירה למרבית האוכלוסייה ולכן בעל מקצוע חייב להביט עליו ולאשר אותו על מנת לשמור על האינטרסים ועל מיצוי זכויותיהם של הדיירים.

פיקוח בניה תמ"א 38 מתנהל לכל אורך הדרך, החל משלב חתימת ההסכם והמשך בתהליך הבניה עצמו ועד לתוצאה הסופית ואישורה ההנדסי והטכני, וגם לאחר מכן, המפקח מטעם הדיירים צריך ללוות את הליך קבלת הדירות וההצמדות שלהן, לבצע פרוטוקול מסירה מסודר ולהגיש דוח מפורט עם המפרטים הטכניים, ליקויים קיימים וכל דבר אחר שיכול להשפיע, לרעה או לטובה, על הדיירים בעתיד. 

כמו בכל תהליך בעל היבט מסחרי, כלכלי ומשמעותי, לדיירים מומלץ לבצע הליך של בחינת השוק, לימוד של מונחים ומושגים מקצועיים חשובים, השוואות בין הצעות של מפקחים שונים ודרישה לקבל המלצות מבעלי בתים שעברו תהליך כזה תחת פיקוח הבניה של המועמדים. על המפקח הנבחר מטעם הדיירים להיות מהנדס בניין מוסמך, בעל וותק משמעותי בתחום הבניה וניסיון בבניית פרויקטים למגורים, כשניסיונו כולל פרויקטים בהיקף יח"ד הדומה להיקף יח"ד בפרויקט אותו הדיירים מבקשים לבצע, וכל התפשרות או התגמשות בנושא זה עלולה לשאת בחובה השלכות גדולות, ובעיקר שליליות, בהמשך הדרך.

בברכה, מוטי ששון

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב