סיפורים שנותנים כוח
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סיפורים שנותנים כוח 

מאת    [ 20/05/2014 ]
מילים במאמר: 1139   [ נצפה 2995 פעמים ]

 
 

" אדם חי בעולם שאותו הוא עושה לעצמו

מן התאוות שבשרו מתאווה לעצמו

מן הנופים שבהם הוא ממתיק לעצמו

את הפחדים שבהם הוא מפחיד את עצמו

ומן האהבה שאותה הוא אוהב לעצמו

ומן השנאה שאותה הוא שונא לעצמו

ובסתיו הוא חוזר חזרה לעצמו

וראה מה עשה לעצמו בקיץ

ומה לא עשה לעצמו ,

מבחין בין זה לזה

ומבין לעצמו "

(נתן זך )

 

" אדם חי בעולם שאותו הוא עושה לעצמו "

למה התכוון המשורר ?

כולנו מספרי סיפורים –אנחנו מספרים לעצמנו סיפורים אודות החיים שלנו .אנחנו יכולים לבחור לספר לעצמנו סיפור טוב או סיפור רע, סיפור שמח או סיפור עצוב .כך, בסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו אנחנו בוחרים באם להעצים את עצמנו או להחליש את עצמנו .זו בחירה בחיים .

איך אנחנו עושים את הבחירה הזאת ?

הסיפורים שלנו מורכבים ממילים ,מדימויים ,משאלות  והם משפיעים על הרגשות שלנו ועל החוויה שלנו .הם גם יוצרים את האירועים הבאים בחיים שלנו .

המציאות שלנו היא לא באמת אובייקטיבית אלא עוברת דרך הפילטר והמסננים שלנו .

אנחנו בוחרים  בכל רגע נתון באם להמתיק לעצמנו את החיים או להפחיד את עצמנו .

אנחנו בוחרים במילים מסוימות אשר גורמות לנו לאהוב את עצמנו ואת האחרים או לשנוא את עצמנו ואת האחרים .

איך זה קורה ?

יש לכל אחד מאתנו במוח חלק שקרוי ras  שקובע על מה נתמקד ומה נראה מתוך שפע  הגירויים שהחיים מציגים לנו .כשאנחנו לא מודעים אנחנו פועלים על הטייס האוטומטי ואז אנחנו עשויים לומר לעצמנו למשל :  "אני שמן ,מסכן ועני "  ואז המוח יגרום לך לראות רק את השומן שלך ורק את הדברים במציאות שגורמים לך להיות מסכן ועני .

הבנתם ?

אם כן ,שם המשחק הוא לשנות את הסיפור שלנו ואז גם המציאות תשתנה .

 אם נגיד לעצמנו שאנחנו רזים ,יפים ועשירים זה באמת יקרה ?

התשובה היא כן .

איך עושים את זה ? איך משנים את המציאות ?

משנים את הסיפור הפנימי שלנו .

הסיפור הפנימי שלנו מורכב כמו כל סיפור טוב מאוצר מילים ,מדימויים ,משאלות . שם המשחק הוא מודעות למילים .כי למילים יש כוח עצום .

למילים יש עוצמה אדירה  :מילים יכולות לגרום לנו לבכות או לצחוק ,מילים יכולות לגרום לנו לתקווה או לייאוש ,מילים יכולות לגרום לאהבה או לשנאה .המילים משפיעות על הרגשות שלנו והרגשות משפיעות על ההתנהגות שלנו .

מילים מבטאות גם את האמונות הכי כמוסות שלנו .

למשל אם בבית שבו גדלתם נאמר לכם שוב ושוב :  "שמרו גרוש לבן ליום שחור " זה מבטא את האמונה הכי בסיסית  עליה גדלתם   ולפיה " החיים הם גלגל :יש זמנים טובים ויש זמנים קשים ,ובכל מקרה יום שחור תמיד מגיע " .אמונה פאסימית ,לא כן ?

ועוד דוגמא :האתוס האמריקאי הוא ש " אמריקה היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות " האמריקאים מאמינים בזה באמת ובתמים .זו אמונה קולקטיבית מאוד חזקה בארה"ב והיא מניעה את גלגל השפע ברמה האישית של כל אזרח .היא הדלק המניע את הכלכלה האמריקאית .

המילים שבהם אנו משתמשים כאנשי מקצוע –כמאמנים,כמטפלים,כמנחי קבוצות וסתם כבני אדם משפיעות בצורה גורפת  על האופן שבו אנחנו חווים את המציאות שלנו .יותר מזה " מבלי להכיר את כוחן של מילים אי אפשר להכיר בני אדם לעומק " (טוני רובינס ) .

רוצים אימון קצר ?

רשמו 3 מילים שליליות ומחלישות שבהם אתם מרבים להשתמש בדיאלוג הפנימי שלכם או עם אנשים אחרים והחליפו אותם במילים חדשות ,מחזקות :

למשל –שמתי לב שאני מרבה להשתמש במילים ובמשפטים כגון :" אין לי כוח לזה "  ," יהיה בסדר " " אין ברירה " או " אני חייבת לעשות את זה " .

כשאני משתמשת בצירוף  מילים כגון " אין לי כוח"  , אני באותו רגע חשה עייפות ,ובא לי לברוח מהמטלה שעומדת לפני ,להיכנס למיטה ולישון. במקום זה אני יכולה להחליף את המילים הללו ולהגיד לעצמי " קטן עליך " או " יש לך מלא אנרגיה " וגם " כבר הוכחת מיליון פעם שאת יכולה להזיז הרים " ואז יש בכוחי להתמודד עם מטלות החיים בצורה הטובה ביותר כי  זה יוצר אנרגיה ומוטיבציה לפעול .

במקום להגיד "  יהיה בסדר " בלשון עתיד אני יכולה להגיד לעצמי "עכשיו הכול בסדר " .ההרגשה מיד משתנה כי זה מרגיע ,זה נותן לנו תחושה של שליטה במצב ,כאן ועכשיו .

אך ורק באמצעות שינוי אוצר המילים שלכם ,המילים שבהם אתם מרבים להשתמש ביום יום שלכם תוכלו לשנות את האופן שבו אתם מרגישים ,חושבים ומתנסים בחיים .

האם יש עוד דרכים לשנות את הסיפור שלנו ?

דרך עוצמתית נוספת לשנות את הסיפור שלנו טמון (במה שמאמנים טובים יודעים )  והוא לשנות את השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו ואת האחרים . שאילת שאלות חיוביות ומעצימות היא אומנות נרכשת .

נניח שאדם מספר לנו על בעיה קשה שהוא נקלע אליה או שאנחנו עצמנו נקלענו לקושי .

אנחנו יכולים לשאול את עצמנו ואת האחרים שאלות מחלישות : מה הבעיה שלך ? מה החסרונות במצב הקיים ? מה החולשות שלך ? מה אינך עושה כמו שצריך ? מה הסיכונים בהחלטה שלך ? ואנחנו יכולים להחליף את השאלות הללו בשאלות מעצימות כגון :

מה הדבר הטוב שאתה יכול לראות /למצוא בבעיה שנוצרה ? איזה הזדמנות טובה לשינוי יש בבעיה הזאת ? מה היתרונות של המצב הקיים ? מהם הדברים שאתה יודע לעשות הכי טוב ? מהם הדברים שאיתם כבר התמודדת בעבר בהצלחה ? תראה לי את הסיכויים הטובים שנוצרו בזכות הקושי הזה ? איך אתה יכול למנף את המצב הקיים של הקושי ולהפוך אותו למצב חדש ומוצלח יותר עבורך ? .

ואפשר גם להשתמש בדימויים .

מה כוחם של דימויים ?

לדימויים (מטפורות) יש כוח חזק ועצמתי בפתרון בעיות ובהבנה טובה יותר של המציאות. דימויים מבוססים  על סמלים .אנחנו זקוקים למטפורות כאשר אנחנו לא מבינים משהו .המטפורה מספקת לנו דרך לראות כיצד הדברים שאנחנו לא מבינים דומים  למשהו שאנו מבינים .

רוצים דוגמאות למטפורות ?

" להפוך את הלימון ללימונדה "  או " להימצא בין הפטיש לסדן"  או " לגשש באפילה" וגם

 " הצלחה מסחררת " ,אני טובע מרוב עבודה " ,"מגשש באפילה " ," הזמן טס ",הכול דבש "

  " עליה בסולם ההצלחה "," כמו בולדוזר " ,מנוף להצלחה ".

גם כאן מוטלת עלינו המשימה ,לזהות את המטפורות האישיות שבהם אנחנו משתמשים או את המטפורות הקולקטיביות השכיחות בחברה שלנו  ולשנות אותם למטפורות מחזקות ומעצימות .

למשל שמתי לב לכך שבישראל אנחנו מרבים להשתמש בדימוי "על הפנים " .

איך אפשר לשנות זאת ? יש לכם רעיון לדימוי מחזק יותר ? אשמח לשמוע .

מילות סיכום ?

לסיום בואו נחזור ונחזק את עצמנו במילותיו של  נתן זך :

" בואו נחזור חזרה אל עצמנו ,ונבחין בין זה לזה ונבין לעצמנו מה טוב עבורנו " .

 

מראה מקום

1.אנתוני רובינס "להעיר את הענק שבפנים " 

שמחה לוין,מחברת הספר להפוך חלום למציאות ,מנכ"ל כישורים-קישורים מהמומחיות המובילות להתפתחות אישית 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב