איך להצליח לנהל ולעבוד עם בני משפחה.
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

איך להצליח לנהל ולעבוד עם בני משפחה. 

מאת    [ 23/07/2011 ]
מילים במאמר: 569   [ נצפה 2349 פעמים ]

 
 

איך להצליח לנהל ולעבוד עם בני משפחה.

עזי גרסטנר *

 

לניהול עסק משפחתי יש יתרונות רבים: אמון, מחויבות, אכפתיות ורמת השקעה גבוהה, היכרות הדדית טובה ועוד, עם זאת, עסק כזה טומן בחובו לא מעט סיכונים ופוטנציאל לקשיי תפקוד במרוצת השנים. הקרבה המשפחתית הופכת  חיכוך, שבמסגרת אחרת היה חולף מהר ונשכח, לנושא רגיש ועדין במיוחד. גם פוטנציאל החיכוך עצמו, עשוי להיות גבוה יותר בעסק המנוהל על ידי בני משפחה. ישנן סוגיות העולות בעסק כזה שאינן קיימות בעסקים רגילים, קיימת יריבות ולעתים אף איבה אישית שעלולה לפגוע קשות בשיתוף הפעולה, בין בני המשפחה, החיוני כל כך להצלחת העסק.

 

 

טיפים

הגדרת תפקידים ברורה ומחייבת. הנטייה לעשות בהתחלה הכול ביחד מובנת, אבל לא מומלצת. מומלץ להגדיר מראש את חלוקת התפקידים, בהתבסס על הכישורים והתאמתו של כל אחד מבני המשפחה לתפקיד.

השאירו את הנושאים המשפחתיים בבית. השתדלו לתחום קו ברור בין הבית לעבודה. זה נשמע בלתי אפשרי כמעט, אבל חייבים לעשות כל מאמץ להפריד, בוודאי אם מתגוררים תחת קורת גג. אחת.טבעי שבמהלך יום עבודה יעלו שיחות אישיות, אבל ויכוחים, חילוקי דעות וסוגיות משפחתיות, רצוי להשאיר בבית.

שימרו על נייטרליות עד כמה שאפשר יש לשאוף להתיחסות ניטרלית לבן משפחה בעבודה  בצורה דומה לזאת  שהיתה נוהג עם מישהו אחר. קורקטיות, אובייקטיביות ושיקול דעת ענייני. זכרו תמיד שבסופו של הדבר תלוי בכם והתנהגות שונה עלולה לגרום נזק שיפגע בכולם.

חובה לבסס ערוצי תקשורת ברורים בין כל בני המשפחה. הטעות הגדולה ולעתים הכואבת מכולן היא לשמור דברים בבטן.  אם יש הערה ו/או ביקורת – אסור להימנע מלהשמיעה  בגלל אי נעימות ו/ או חוסר תקשורת. דברו. כמו כן, הימנעו ממצב של העדפות, בו אתם משתפים רק  בן המשפחה מועדף ומשאירים את השני מחוץ לתמונה.

 

האמור בהמשך מתווה דרך ברמה העקרונית לניהול עסק משפחתי, כל אחד מהנושאים המוצעים נכון לכל העסקים המשפחתיים אך יש ליישמו במידתיות המתאימה לגודל העסק, הוותק,מעורבות בני משפחה ומערכת בין דורית(הורים וילדים וכו').

 

א. הפרדה ניהולית בין חיי העסק לבין חיי המשפחה.

 ב. הפעלת "הנהלות":

1. הנהלה פעילה הכוללת בני משפחה ו"זרים" מקרב עובדי העסק.

2. "מועצת מנהלים" שתכלול את בעלי העסק, פעילים ולא פעילים, בצירוף דירקטור חיצוני. מועצת המנהלים אינה חייבת בהכרח להיות גוף סטטוטורי, אלא יכולה להיות גוף מייעץ שבגלל מרכיביו יש לו השפעה רבה על העסק.

 ג. בעסק המשפחתי יש להעניק שימת לב מיוחדת לתהליכי הקליטה בעבודה של בני הדור השני וכן של עובדים בכירים "זרים" שאינם נמנים על המשפחה. התייחסות מקצועית לנושא תבטיח המשכיות העסק בעתיד וניהולו הנכון בהווה.

 ד. במסגרת מיסוד הניהול יש לבצע את הפעולות הבאות: הפרדה מוחלטת בין המערכות הכספיות של העסק ושל המשפחה. · הפקת דוחות כספיים עדכניים. · קיום דיון תקופתי על הדוחות הכספיים ועל דוח המנכ"ל. · הכנת פרוטוקולים של ישיבות ההנהלה, הכוללים החלטות, מטלות, אחריות ביצוע, לוח זמנים ובקרה. · הצבת יעדים לעסק ולפעילים בו ובקרתם. · תגמול ממוסד על עמידה ביעדים והישגים.

 ניסיון העבר מראה כי כדי להצליח במטרות של מיסוד הניהול יש להסתייע בגורם חיצוני מקצועי אשר חף מכל תלות במי מבני המשפחה באופן אישי.

 לסיכום, בעסק המשפחתי יש לדאוג לשימור "רוח" המשפחה וסגנונה מחד, ולהבטחת ניהול פורמלי מאידך. הנסיון מוכיח כי ביכולתו של העסק לקיים בתוכו בו זמנית את שתי הגישות הללו, ולהבטיח בכך שיפור בביצועים העסקיים.

 

מאת עזי י. גרסטנר*  מנכ"ל "גרסטנר יועצים" יועץ עסקי בכיר לעסקים משפחתיים

       נשיא לשכת היועצים העסקיים בישראל וסגן נשיא להב –לשכת העצמאים בישראל

     www.gerstnercon.com  uzi01@netvision.net.il                                          

 

עזי. י. גרסטנר יועץ ניהול וייזום פרוייקטים נשיא לשכת היועצים העסקיים בישראל http://www.ibca.org.il יעוץ לחברות משפחתיות ושותפויות קטנות ובינוניות בתחום מיזוגים, מיסוד הניהול, הכולל הקמת והפעלת הנהלות ברמות השונות בעסק, מהלך המבטיח שפור התקשורת והרגשת שייכות של עובדים שאינם בני המשפחה. התייחסות עסקית למרכיב המשפחתי המאופיין לרוב בהבאת רגשות ואירועים שאינם רלוונטיים לעסק למערך קבלת ההחלטות. נטרול מתחים והכנסת אוירה עניינית למערכת העסקית דבר הניתן לבצוע לרוב בהתערבות חיצונית בלבד. חבר בארגון המוביל בעולם של יועצים לעסקים משפחתים ושותפויות www.ffi.org

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב